News



Below class Tusker bow out of tourney without scoring goal

By GISHINGA NJOROGE, Managing Editor in Dar es Salaam

TUSKER made a humbling exit from the 2012 Cecafa Kagame Club Cup tournament on Saturday, a barren draw with Azam FC of Tanzania Mainland, condemning the Kenyans to one of the worst performances ever at this champion inaugurated in 1974.

The woeful team could not find a goal in their three-team Group ‘C’, vacating places in the quarter finals to Azam and Mafunzo of Zanzibar. Tusker had earlier drawn 0-0 with Mafunzo.

Sammy Omollo surprisingly said after the elimination that his boys played well. If they did, then he would have to pay glowing tribute to many other teams that were better than Tusker and will continue playing when the knockout stage begins on Monday. The Kenyans return home on Sunday, no doubt to resume Kenyan Premier League action, from which they had been exempted until July 28, when the tournament here is set to end.

If the Kenyans played to their strength as Omollo suggested, it means their standards are far below that of the teams that have emerged favourites for this year’s title, including unbeaten Group ‘A’ winners Uganda Revenue Authority [URA], Group ‘C’ top team , the surprising Atletico Olympique of Burundi, defending champions Young Africans of Tanzania Mainland and of course their Dar es Salaam city rivals Simba.

Simba and AS Vita Club, a former Africa champion from DR Congo drew 0-0 in a match to decide the second placed team in Group 'A'. The Congolese finished on a better goal difference after their penalty goal in the first half was cancelled in the second period.

TEAMS:

TUSKER - 1. Boniface Oluoch: 18. Joseph Shikokoti (captain), 5. Jockins Atudo, 15. Humphrey Okoti, 26. David Ochieng’, 4. Joseph Mbugi, 17. David Nyanzi Makumbi, 24. Jerry Santos, 28. Andrew Murunga, 23. Peter Opiyo, 8. Joshua Oyoo

Reserves - 20. Samuel Odhiambo, 25. Luke Ochieng’, 22. Maurice Odipo, 10. Dennis Mukaisi, 21. Frederick Onyango, 19. Patrick Kagogo, 9. Obadiah Ndege

Coach - Sammy Omollo [Kenya]

AZAM - Deogratius Munishi: 13. Aggrey Morris (captain), 6. Erasto Nyoni, 21. Ibrahim Shikanda, 12. Joseph Owino, 29. Bolou Kipre, 10. Tchetche Kipre, 4. Ibrahim Mwaipopo, 19. John Raphael Bocco, 17. Ramadhan Chombo, 22. Khamis Mcha Khamis

Reserves not used - 1. Ally Mwadini, Gk; 11. Samir Haji Nuhu, 15. Said Morad, 7. George Odhiambo, 16. Mrisho Ngasa, 25. Jabir Aziz, 18. Gaudence Mwaikimba

Coach - Stewart J Hall [England]

* * * *

Referee - Issa Kagabo [Rwanda]

Assistant ref - Musa Balikoowa [Uganda]

Asst ref - Simba Honore [Rwanda]

Reserve ref - Thierry Nkurunziza [Burundi]

Referees’ inspector - Charles Masembe [Uganda]

Media officer - Rogers Mulindwa [Uganda]

AS Vita Club [DR Congo] 1 Simba [Tanzania Mainland] 1

TEAMS:

SIMBA - Juma Kaseja (captain): 26. Haruna Shamte, 17. Amir A Maftah, 29. Obadia Mungusa, 24. Juma Nyoso, 5. Musa Mudde, 28. Amri Ramadhan, 14. Mwinyi Kazimoto, 9. Danny Mrwanda, 10. Felix Sunzu

Reserves - 18. Wazir Ahmad, 4. Lino Masombo, 20. Jonas Gellard, 3. Haruna Moshi, 7. Uhuru Mwambungu, 11. Abdallah Juma, 21. Kigi Makasi

Coach - Milovan Cirlovic [Serbia]

AS VITA CLUB - 16. Nelson Lukong: 21. Issam Mpeko, 3. Ebunga Simbi, 17. Thierry Kasereka, 26. Tshimanga Mutamba, 2. Romaric Rogombe, 4. Niemba Nkanu, 9. Ilifo Ilongo (captain), 14. Mutombo Kazadi, 19. Lema Mabidi, 25. Taddy Etikiema

Reserves - 30. Tchomba Musikila, Gk; 6. Pambani Makiadi, 15. Lema Mampuya, 12. Magola Mapanda, 13. Basilua Makola, 10. Ngoyi Emomo

Coach - Menard Lusadizu [DR Congo]

2012 CECAFA KAGAME CLUB CUP

July 14-28, Dar es Salaam

GROUP ‘A’:

1. Simba [Tanzania Mainland]

2. URA [Uganda)]

3. AS Vita Club [DR Congo]

4. AS Port [Djibouti]

………..

AS Vita Club 7-0 AS Port

Simba 0-2 URA

AS Vita Club 1-3 URA

AS Port 0-3 Simba

AS Port 1-3 URA

AS Vita Club 1-1 Simba

GROUP ‘B’:

1. Azam [Tanzania Mainland]

2. Mafunzo [Zanzibar]

3. Tusker [Kenya]

………..

Azam 1-1 Mafunzo

Mafunzo 0-0Tusker

Tusker 0-0 Azam

GROUP ‘C’:

1. Young Africans [Tanzania Mainland] * Champions

2. APR [Rwanda]

3. El Salaam, Wau [South Sudan]

4. Atletico Olympique [Burundi]

..........

APR 7-0 El Salaam, Wau

Yanga< 0-2 Atletico Olympique

Atletico 0-0 APR

El Salaam, Wau 1-7 Yanga

Atletico 5-0 El Salaam, Wau

Yanga 2-0 APR

RESULTS, FIXTURES AND SUPERSPORT BROADCAST DETAILS

Saturday, July 14:

1. APR 7-0 El Salaam, Wau, Gp ‘C’, 2pm [National Stadium], “live” SS9; 5pm Repeat, SS9East

2. Young Africans 0-2 Atletico, 4pm [National Stadium] “live” SS9, 7pm Repeat, SS9East

Sunday, July 15:

3. Simba 0-2 URA, Gp ‘A’, 4pm [Nat Stadium], “live” SS9

4. AS Vita Club 7-0 AS Port, Gp ‘A’, 2pm [Azam Stadium]

5. Azam 1-1 Mafunzo, Gp ‘B’, 4pm [Nat Stadium]

Monday, July 15:

R E S T D A Y

Tuesday, July 17:

6. Atletico 0-0 APR, Gp ‘C’, 2pm [Nat Stadium] “live” SS9East; “live” SS9

7. El Salaam, Wau 1-7 Yanga, Gp ‘C’, 4pm [Nat Stadium] “live” SS9East; “live” SS9

Wednesday, July 18:

8. Vita Club 1-3 URA, Gp ‘A’, 2pm [Nat Stadium] “live” SS9; “live” SS9East

9. AS Port 0-3 Simba, Gp ‘A’, 4pm [Nat Stadium] “live” SS9; “live” SS9East

Thursday, July 19:

10. Atletico 5-0 El Salaam, Wau, Gp ‘C’, 2pm [Nat Stadium] “live” SS9; “live” SS9East

11. Mafunzo 0-0- Tusker, Gp ‘B’, 4pm [Nat Stadium] “live” SS9; “live” SS9East

Friday, July 20:

12. AS Port 1-3 URA, Gp ‘A’, 2pm [Nat Stadium] “live” SS9; Repeat SS9East, 9pm

13. Yanga 2-0 APR, Gp ‘C’, 4pm [Nat Stadium] “live” SS9; Repeat SS9East, 11pm

Saturday, July 20:

14. Tusker 0-0 Azam, Gp ‘B’, 2pm [Nat Stadium] “live” SS9; Repeat SS9East, 6pm

15. Simba 1-1 AS Vita Club, Gp ‘A’, 4pm [Nat Stadium] “live” SS9; Repeat SS9East, 8pm

Sunday, July 22:

R E S T D A Y

QUARTER FINALS

Mon, July 23:

16. Mafunzo v Yanga, 2pm, “live” SS9; “live” SS9East

17. URA v APR, 4pm, “live” SS9; “live” SS9East

Tue, July 24:

18. Atletico v AS Vita Club, 2pm, “live” SS9; “live” SS9East

19.Azama v Simba, 4pm, “live” SS9; “live” SS9East

Wed, July 25:

R E S T D A Y

S E M I F I N A L S

Thur, July 26:

20. Winner 16 v Winner 17, 2pm “live” SS9; “live SS9East

21. Winner 18 v Winner 19, 4pm “live” SS9; “live” SS9East

Fri, July 27:

R E S T D A Y

FINAL & BRONZE MEDAL PLAY-OFF

Sat, July 28:

22. Loser 20 v Loser 21, 2pm “live” SS9; “live” SS9East

23. Winner 20 v Winner 21, 4pm “live” SS9; “live” SS9East







League

Join Us On Facebook

Recent Activity

Poll

Is the current Gor Mahia squad good enough to excel in next year’s African Champions League?

view more